Komunikace pomocí řeči těla je u psů často nevýrazná, ale důkladným pozorováním se většina lidí naučí rozpoznat nejdůležitější znaky. Je důležité vědět, kdy je pes šťastný, kdy je hravý, kdy se bojí, kdy je nejistý, kdy je rozrušený a kdy je potencionální hrozbou. Když rozpoznáte tyto znaky můžete s ním komunikovat - napomenout ho nebo naopak, poskytnout mu ochranu, když to potřebuje.
Tlama
Psi svojí tlamou dělají mnohem více než jen žerou a pijí. I když nemohou použít ústa k mluvení, to v jaké pozici je jejich tlama, čelisti a zuby o nich hodně vypovídá.
- Jestliže je váš pes uvolněný a šťastný, je pravděpodobné, že jeho tlama bude zavřená nebo mírně pootevřená.
- Když je jeho tlama otevřená, může těžce oddychovat - takto psi chladí své tělo. Můžete vidět zuby protože jeho tlama je pootevřená.
- Pes, který se bojí nebo je submisivní, bude mít pravděpodobně zavřenou tlamu. Jeho pysky mohou být mírně vzadu. Může vyplazovat jazyk a nebo se může olizovat, pokud je v interakci s osobou nebo zvířetem.
- Když se pes cítí nervózně, může přehnaně zívat.
- Někteří psi se submisivně smějí, pokud jsou extrémně submisivní. Stáhnou své pysky a budou ukazovat přední zuby ( špičáky a řezáky). Tyto signály jsou téměř vždy doprovázeny celkovým submisivním držením těla, jako je např. sklopená hlava, kňučení a fňukání. Pouze někteří psi se "šklebí" tímto způsobem.
- Pes, který signalizuje svůj agresivní záměr, může stáhnout své pysky a ukázat své přední zuby a zároveň se mu zvrásní špička čenichu. To je typické pro psa, který vás varuje aby jste nechodili blíže.
Oči
Pes může měnit tvar, velikost, směr a intenzitu svého pohledu.
- Pokud je váš pes uvolněný a šťastný, jeho oči budou normální velikosti. Někteří psi mají kulaté oči zatímco jiní mají více mandlovitý tvar.
- Pokud jsou oči větší než obvykle, pes se cítí nějakým způsobem ohrožen. Může být z něčeho nejistý nebo vyděšený.
- Psi které něco bolí nebo se necíti moc dobře se často dívají úkosem. Psi, kteři se submisivne ušklebují se tak mohou dívat také.
- Směr pohledu psa vám může také napovědět. Psi se sobě zřídka dívají přímo do očí, protože je to považováno za výhružné chování. Přesto hodně psů se naučí, že je v pořádku se dívat přímo na člověka a dokonce je to i příjemné.
- Pes, který se na vás podívá s uvolněným výrazem je přátelský a doufá, že si ho všimnete.
- Pes, který se dívá přímo na vás, vlastně na vás zírá s napjatým výrazem je něco jiného. Přímý pohled je více jako hrozba a jestliže jste v blízkosti takového psa, je moudré pomalu se podívat jinam. Pohled jinam psi používají, když nechcou působit jako hrozba.
- Pes, který odvrátí zrak když se na něj podívate signalizuje, že je submisivní. Může to ale také znamenat, že má obavy. Možná se v minulosti bál lidí, takže si teď není jistý při jednání s vámi.
- Pokud se pes nedívá přímo na vás, ale dívá se bokem, tak, že je mu vidět velká část bělma, znamená to, že je ve střehu, a mohlo by to vést až k agresivní reakci, známe jako "velrybí oko" často vidíme, když si pes hlídá žvýkací kost, hračku nebo oblíbené místo. Je to jiné, než oko psa který např. odpočívá a otevře oči, aby se na vás podíval. V tomto případě, nebude strnulý nebo napjatý, a neuvidíte moc jeho bělma.
Uši
U psů je široká škála různých typů uší. Některé jsou skleslé ( např. Bígl), některé vztyčené ( Německý ovčák) a některé visí a jsou dlouhé ( Baset). Některé psí mají uši kupírované. Ve většině případech je chirurgický zákrok proveden čistě z kosmetických důvodů a psi zbytečně trpí.
- Pokud je pes uvolněný a v pohodě, bude své uši držet přirozeně.
- Když je ve střehu, bude své uši stále zvyšovat a budou namířené na to, co ho zaujalo.
- Pes může taky dávat uši nahoru a dopředu, když je agresivní.
- Pokud pes drží uši zpátky, signalizuje přátelskost a když jsou uši zcela zploštělé nebo "přilepené" po stranách hlavy, je pes buď vystrašený nebo submisivní.
Ocas
Lidé si často myslí, že když pes vrtí ocasem, tak je přátelský, ale to není až taková pravda. Psi vrtí ocasem z mnoha důvodů, včetně případů, kdy signalizují agresivitu. A pes který nevrtí svým ocasem, může být stále přátelský. Schopnost psa používat svůj ocas k vyjádření toho, jak se cítí je omezená na typ ocasu. Většina psů má přirozený ocas, který visí. Jiní, jako např. mops má ocas zatočený. Několik plemen jako je chrt nebo whippet mají ocas, který je přirozeně mírně sklopený pod zadními nohami.
- Je-li váš pes uvolněný, bude se držet jeho ocas v přirozené poloze.
- Pokud se cítí šťastný, může ocasem vrtět mírně ze strany na stranu. Jestli je opravdu šťastný, bude vrtět ocasem důrazněji.
- Pokud se váš pes cítí nervózní nebo submisivní, bude držet jeho ocas níže a dokonce ho zastrčí mezi jeho zadní nohy. Může ještě vrtět ze strany na stranu, často ve vyšším tempu. Jestli se pes opravdu bojí nebo je velmi submisivní, bude držet svůj ocas pevně vtažený pod svým břichem.
- Pokud je váš pes v pohotovosti nebo vzrušený, bude pravděpodobně držet svůj ocas výše, než obvykle. Ocas bude ztuhlý, bez pohybu.
- Jestli si stojí za svým, nebo někomu hrozí (osobě nebo jinému zvířeti), může ocasem dělat "vlajku" což znamená, že je ocas ztuhlý a vysoce postavený a přesunuje jej pevně tam a zpět. Mohlo by to vypadat, jako by vrtěl ocasem, ale všechno ostatní vám řekne, že to není přátelství.
Tělo
Psi také používají tělo na oznámení svých záměrů. Obecně platí, že vypadají normálně nebo větší / menší než obvykle.
- Pokud se váš pes cítí uvolněně, vypadá normálně, má uvolněné svaly a váhu rozloženou rovnoměrně na všech čtyřech končetinách. Podobně bude vypadat i když je hravý. Sice může poskakovat a běhat, ale jeho výraz tváře a svaly budou stále uvolněné a nic na jeho postoji nebude nepřirozené.
- Pokud se váš pes bojí, bude se snažit vypadat co nejmenší. Bude se hrbit nebo dokonce bude přikrčený při zemi. Totéž udělá i s hlavou - co nejníže k zemi. Když se někoho nebo něčeho bojí, bude se snažit od toho co nejrychleji dostat pryč. Například: Pokud se váš pes bojí veterináře, na vyšetřovacím stole se bude od něj odtahovat co nejdále a bude se snažit dostat co nejblíže k vám.
- Pokud je pes nejistý, ale zároveň zvědavý, mohl by se opatrně přibližovat, čili by váhu přenesl na zadní nohy tak, aby v případě nebezpečí mohl hned couvnout.
- Submisivní pes vypadá podobně jako vystrašený, snaží se být malý, a tím dává najevo, že není hrozbou. Čili tělo drží nízko nebo v některých případech při zemi a pokud se chce "pozdravit" s jinými zvířaty nebo osobami, hlavu drží v normální pozici.
- Asertivní (dominantní), vzrušený nebo ostražitý pes se zase snaží vypadat co největší. Stojí vzpřímeně s hlavou nad rameny. Má ztuhlé svaly. Hmotnost má přenesenou na všech čtyřech končetinách nebo případně na předních, tím pádem stojí mírně nakloněný dopředu.
- Agresivní pes působí v nadživotní velikosti, snaží se být co největším. Agresivní pes má podobný postoj těla jako asertivní, ale jeho postoj těla doprovázejí agresivní hrozby. Váha je přenesena na předních nohách, aby mohl co nejrychleji vystartovat.
Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...
Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...
Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...
Řeč psího těla...
Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...