Andělské trumpety
(Brugmansia suaveolens)
Popis: Rostliny rodu Brugmansia jsou blízce příbuzné durmanu. Botanici o těchto stromovitých rostlinách soudí, že jsou vyšlechtěnými druhy, které se ve volné přírodě nevyskytovaly. I přes značnou biologickou popletenost se zdá, že jsou již několik tisíciletí vyhledávány pro své halucinogenní vlastnosti. Předchůdci dnešních indiánů, mongoloidní národy, znaly halucinogenní účinky těchto rostlin již v paleolitickém a mezolitickém období.
Tyto rostliny se používají zejména v teplejších oblastech Jižní Ameriky, kde se jim přezdívá toá. Indiáni z oblasti Sibundoy používají tyto rostliny k magicko- náboženským rituálům. Mapučové je používají k nápravě dětské vzpurnosti a umíněnosti (omámeným dětem dělají kázání o tom jak se mají chovat). Čibčové zase dávali semena do nápoje chicha, který pijí manželka a otroci zemřelého náčelníka před pohřbením za živa (tento nápoj totiž způsobuje hlubokou letargii).
Brugmansia je odolný okrasný keř vysoký 1 až 4 metry s nádhernými velkými sladce vonícími květy, který se původně vyskytuje v jihovýchodní Brazílii. V našich podmínkách se pěstuje jako přenosná okrasná rostlina, která kvete od června do října. Květy jsou mimořádně krásné, 25 až 30 cm dlouhé, převislé, tvarem připomínající trumpetku.
Pěstování: Výsev by se měl provádět během února až března do výsevního propustného substrátu při teplotě 20 – 25 stupňů celsia. Před výsevem semena máčíme cca 24 hodin ve vlažné vodě. Klíčení probíhá 1 – 2 měsíce. Jakmile brugmansie začne nasazovat lístky, začínáme ji vydatně zalévat a přihnojovat. Na živiny i vláhu je rostlina náročná a pokud pravidelnou dávku vynecháme, začínají opadávat listy. Tento keř nemá speciální požadavky na zeminu. Bude se mu dařit na plném slunci, nebo v polostínu v půdách, které mají vyšší obsah fosforu a nižší obsah dusíku. Před příchodem mrazů uklidíme do světlé , chladné, ale bezmrazé místnosti. V případě nedostatku místa můžeme rostlinu i hluboce seříznout. Na jaře řezem upravíme tvar, rostlinu přesadíme a začneme vydatně přihnojovat. Po přenesení ven začneme zvykat na přímé sluneční světlo.