DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bazalka posvátná

 
 
                                                    Bazalka posvátná
                                                                                                (Ocimum sanctum) 
 
 
Popis: Bazalka posvátná je tropická rostlina původem z Indie. Hojně roste na Surinamu, kde je nazývána tulsi a považována za svatou bylinu. Kromě náboženského významu, má také zásadní význam léčivý a používá se v ájurvédské medicíně. Bazalku posvátnou pěstujeme jako jednoletou nebo vytrvalou tzv. přenosnou rostlinu. Vytváří dřevnatějící keříky vysoké 30 cm (v květináči)- 80 cm (v záhoně), květy jsou bílo- fialové. 
 
Pěstování: Výsev semen lze provádět od jara do léta. Bazalku vyséváme do mírně vlhkého substrátu na pokojové rostliny smíchaného s perlitem. Do nádoby dáme vrstvu substrátu, urovnáme a semena nasypeme na povrch. Zakryjeme igelitem a postavíme na světlé místo s teplotou 15-20°C. Substrát udržujeme stále mírně vlhký. Po naklíčení semen odstraníme igelit a po pár dnech již větší rostlinky rozsadíme.

Zeminu vyžaduje lehčí, výživnou, hlinito- písčitou. Pokud ji pěstujeme v květináči, je vhodné na dno použít drenážní vrstvu např. z kamínků, keramzitu apod. 
Do zeminy je prospěšné přidat organické, přírodní hnojivo (granulovaný hnůj apod.). Rostlinu vysazujeme na slunečné stanoviště, kde mají listy nejvyšší obsah silic a jsou tak nejchutnější a nejúčinější. Sklízíme hlavně mladé listy, takže je prospěšné výhony zároveň zaštípnout, čímž se podpoří lepšího rozvětvení a kompaktnosti.
 
Využití: Léčebné účinky bazalky posvátné jsou značně rozsáhlé. Čaj z byliny působí dobře na žaludek, podporuje vylučování žluče, ničí střevní parazity, působí proti žaludečním vředům. Bylina snižuje hladinu krevního cukru, proto ji lze podpůrně využít při léčbě diabetu. Podává se při neuralgiích a neurovegetativních potížích. Tulsí příznivě ovlivňuje imunitní systém a zvyšuje celkovou psychickou odolnost člověka.
Z pohledu moderní medicíny je bazalka posvátná velmi účinná při horečkách. Baktericidní účinky jsou cenné i při léčení zažívacího ústrojí, ať již jde o katary, plynatost či dyzenterii. A v neposlední řadě se bazalka doporučuje jako podpora při léčbě počátečního stádia rakoviny.