Popis: Vyskytuje se téměř v celé Evropě, západní Asii a severní Indii. Jako plevel byl zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie. U nás je heřmánek asi vůbec nejznámější léčivou rostlinou. Roste divoce na polních cestách, v obilných polích i
na smetištích a úhorech.
Jako rostlina s dobrými sedativními a uklidňujícími účinky na zažívací soustavu je heřmánek velmi vhodný i pro kojence a malé děti k utišování bolestí při kolikách a prořezávání zubů. Je účinný při nespavosti a cenný je též při léčbě kožních onemocnění a podráždění pokožky.
Pěstování: Nejlépe se mu daří na teplejších místech chráněných před větrem, ale dokáže se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám. Heřmánek nemá příliš v lásce přeschlou, přemočenou, písčitou, kamenitou či překyselenou půdu, naopak dařit se mu bude v lehčích vápenitých půdách, kde bude mít dostatek humusu. Vysévat můžete buď na podzim, nebo na jaře.
Květy je nejlepší sušit co nejrychleji v rovnoměrných vrstvách na sítu či papíře, při teplotě do 40 °C. Při sušení s kvítky moc nemanipulujte, mohly by se rozdrobit. Usušené květy skladujte na chladném a suchém místě. Dobře usušenou bylinku poznáte podle toho, že není moc rozdrobená, má původní barvu a krásně voní.
Využití: Z heřmánku se dá připravit odvar, mast, obklad či různé tinktury. Je ceněný obzvlášť pro svůj vysoký obsah modré silice.
Nálevem můžete také pomoct rostlinkám, mladé semenáčky postříkejte vychladlým odvarem z heřmánku, zvýšíte tím jejich kondici. Je to osvědčená prevence proti tzv. padání semenáčků.
Účinky:
- pomáhá při stresu
- má hojivé účinky
- zvyšuje pocení
- uvolňuje křeče
- má protizánětlivé a desinfekční účinky
- proti nadýmání, kolikám a žaludečním potížím
- je účinný na kašel, nachlazení i záněty
- natažené svaly promasírujte heřmánkovým olejem
- pomáhá při menstruačních bolestech či problémech
- léčí a mírní svědění při kožních vyrážkách, hemoroidech a spáleninách
- zabraňuje tvorbě jizev
- léčí zánět spojivek či tzv. ječné zrno
- na bolest zubů je dobré proplachování vlažným heřmánkovým čajem
Heřmánek můžete při křečích, průjmech, kolikách či špatně hojících se ranách podávat i svým zvířecím miláčkům.