DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chvojník čínský

 
 
Chvojník čínský - Ephedra sinica 
 
 
Popis: Chvojník, což je vskutku pozoruhodné, je zřejmě jednou z nejdéle člověkem používaných rostlin. Rituálně a možná i medicínsky jej používali už neandrtálci v Shanidaru (dnešní Irák). Zbytky této rostliny (pyl) byly nalezeny v jeskyni v  Shanidaru, asi 30 000 let starém pohřebišti. Předpokládá se, že  tato rostlina spolu s dalšími bioaktivními rostlinami se dávala  zesnulým na poslední cestu. V Číně jsou již více než 5 000 let  známy dvě rostliny rodu Ephedra a to Ephedra sinica a E.  equisetina, Číňany nazývané "ma-huang".
 
 Pěstování: Semena se vysévají do hlinito-písčitého substrátu,  klíčí při teplotě alespoň 20°C. Substrát je třeba udržovat stále  lehce vlhký, ale nepřemokřovat, aby semena nezačala hnít.  Jakmile semínka začnou klíčit, nesmí se subrstát nechat nikdy  vyschnout. Mladé rostlinky již potřebují spíše sušší půdu s jen  velmi malou zálivkou. Při teplém počasí je možné mladé rostliny přesunout do zahrady, ale rostlina není mrazuvzdorná, proto je třeba ji zimovat uvnitř. Rostlina vyžaduje teplé a slunečné stanoviště, chudou půdu.
 
Využití: Po celém světě, ve všech oblastech výskytu chvojníku, se používá v rámci
lidového léčitelství jako lék na astma, alergie, jako diuretikum a stimulant.
Hlavní účinnou látkou je alkaloid efedrin, který se u nás v přírodní formě využívá pouze v homeopatii." 
Efedrin je blízký hormonu adrenalinu a také podobně působí, je přímé i nepřímé sympatomimetikum. Přímo působí tak, že se váže na a i b-receptory pro noradrenalin a adrenalin. Nepřímo působí tak, že blokuje enzym monoaminooxidázu, který v nervových synapsích rozkládá noradrenalin a adrenalin. Z tohoto působení plynou i jeho účinky vasokonstrikční (stahuje cévy), dekongesční (stažení cév v nose při hypersekreci mukózních žlázek), bronchodilatační (roztahuje bronchy).
Má i centrální účinky - prochází snadno do mozku a působí v centrálním nervovém
systému jako psychostimulans.