Jablečník obecný - Marrubium vulgare
Popis: Vytrvalá rostlina dorůstající výšky 25 - 50 cm. Roste divoce v suchých křovinách, podél cest a na rumištích.
Aromatické listy po rozetření voní jako jablka.
Pěstování: Je to rostlina teplomilná, na půdu nenáročná. Má ráda suchá a slunečná
stanoviště, chráněná před větrem. Dokonce se mu daří i na kamenitých a špatných půdách.
Semena se vysévají koncem jara na vzdálenost 30cm. Při extrémně vlhkém počasí musíme rostlinu chránit. Na jaře je třeba velké rostliny prořezat. Jablečník se dá pěstovat i v místnosti.
Využití: Jablečník se používá vnitřně jako zmarům, choleretikum, antidiarhoikum, expektorans v nálevu, dále v prášku při plicním zahlenění, chronickém kataru průdušek a kašli. Také při nechutenství, žaludeční slabosti, při onemocnění jater a žlučníku. Jako antiflogistikum zevně v koupeli na špatně se hojící a hnisavé rány.
Chladný nálev se může použít na pálení žáhy, zažívací potíže a proti střevním červům, teplý pomáhá při bolestech v krku, kataru, astmatu, zažívacích potížích. Může se také použít ke zmírnění kuřáckého kašle a zevně k léčení lupénky a ekzému.
Jablečník obecný má dobrý sekretolytický a odkašlávací účinek při chronické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, bronchiálním astmatu a spastické bronchitidě. Odstraňuje křeče, reguluje srdeční rytmus, dobře účinkuje při žaludečních vředech a gastritidě, zánětech střev, průjmech, srdeční arytmii, onemocnění sleziny a jater, zánětech ledvin a močového měchýře. Účinkuje také žlučopudně a s úspěchem se používá při žlučníkových kamenech a žloutence.
Lidové léčitelství doporučuje jablečník obecný při nechutenství, při nepravidelné menstruaci, hemoroidech, revmatizmu, na pročištění krve, při křečích orgánů dutiny břišní, horečce, zánětech lymfatických uzlin a při hlístech.