DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Harmala mnohodílná

 
PopisPeganum harmala, známá též jako syrská routa je vytrvalá bylina charakteristická pronikavým pachem.
 Vyskytuje se v podobě jemného až 1 metr vysokého keříku na  kamenitých svazích a podél písčitých cest, turisté mohou tuto  zplanělou rostlinku často nacházet v blízkosti významných antických  staveb jako pozůstatek z dob, kdy byla pěstována ve velkém.
 Původní domovinou této rostliny je oblast Střední Asie a Sýrie. Dnes  roste divoce v oblasti Středomoří až do východní Asie a také v Mexiku  asi šest druhů tohoto rodu. Konkrétně druh P. harmala roste v  aridních oblastech západní a Střední Asie, až do Tibetu, ale i ve  Středomoří i v severní Africe. 
 Semena harmaly se používají především v lidovém léčitelství jako  univerzální lék. 
 V Uzbekistánu se harmala prodává jako uznávaný všelék, rostlinku  najdeme takřka v každé domácnosti. V Egyptě se olej ze semen  routy podává jako afrodisiakum s názvem Zitel-Harmel, což je oblíbený místní nápoj a to i přes počáteční nevolnost, kterou užití harmaly provází.. V Uzbekistánu se ve velkém množství prodává na bazarech jako "rostlina proti tisíci nemocem" a suché lodyhy s tobolkami visí prakticky v každé místní domácnosti. Slouží především k vykuřování obytných místností a čajoven, neboť kouř má prokazatelně baktericidní a insekticidní účinky. 
Oblíbena je též jako magické vykuřovadlo při rituálech vymítání a očistě obytných prostor. Často je přidávána jako příměs do vykuřovadel pro zesílení jejich účinku. Někteří autoři předpokládají, že harmala byla užívána jako omamný prostředek členy antického Mitrova kultu. V Severní Americe se z harmaly připravuje posvátný nápoj v silné dávce od 2 do 5 gramů drcených semen v kombinaci s rostlinou Desmanthus illinoensis. Nápoji se přezdívá "severoamerická ayahuaska". V některých severoafrických státech se dodnes připravuje z harmaly červené barvivo.
VyužitíMalé dávky této drogy mají stimulační a terapeutický
účinek na mozek, v nadbytku však působí tato droga, respektive harmin v ní obsažený, depresivně na centrální nervovou soustavu, vyvolává halucinace, křeče až ochrnutí. Je zajímavé, že surový výtažek ze semen má na psychiku větší
vliv než čistý preparát harminu, což je pravděpodobně dáno přítomností dalších alkaloidů a jim příbuzných látek.
Halucinace jsou vyvolávány orálními dávkami 0,6-0,8 g harminu přijatými na prázdný žaludek. Harmalin je asi 2x účinnější. Biochemické studie ukazují, že tyto látky působí jako inhibitory enzymu monoaminooxidázy (MAO) typu A, která odbourává všechny monoaminergní neurotransmitery (noradrenalin, dopamin, serotonin). Trvání inhibice MAO-A vyvolané těmito beta-karboliny trvá v rozmezí 4-24 hodin s maximem okolo 3 hodin v závislosti na dávce.
Harminu, který působí o něco slaběji než harmalin, se používá při výzkumu duševních nemocí. Objevily se pokusy tímto alkaloidem léčit i negativní důsledky encefalitidy. 
V lidovém léčitelství se užívá v gynekologii (mírní menstruační obtíže, usnadňuje porod). Slabé nálevy ze semen též při žaludečních a srdečních onemocněních. Kouř z dýmajících semen se vdechuje při astmatu a jako antiseptikum.