DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Měsíček lékařský

 
 
Popis: Měsíček lékařský se u nás pěstuje od nepaměti. Dříve bychom jen těžko hledali zahrádku na vsi, kde by nesvítil 
 svými zářivě žlutými a oranžovými květy. Ty ale nejsou jen pastvou pro oko.  Látky v nich obsažené dokáží z našeho těla vyhánět různé vetřelce, umí  povzbudit a hojit.
 Měsíček je okrasná jednoletá rostlina původem z Orientu, hojně používaná ve  starém Římě, Egyptě, Persii i mnoha dalších státech Středomoří. Je známa  zejména jako antiseptikum a mast k léčení poranění a zánětů kůže.  Uplatnění našla také v kuchyni k přípravě jídel i v domácnosti k barvení.  Často je užívána i v kosmetice ke zjemnění a zvláčnění pokožky.
 
Pěstování: Tato letnička vyžaduje slunné a prostorné místo, ale pokvete i ve stínu. Vyhovuje jí většina půd (nejlepší je vápenitá), ale ne příliš promáčená. 
Výsev je možný na jaře i v létě. Měsíček bývá často pěstován jako předplodina ke
všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám. 
Měsíček vyséváme v dubnu rovnou na záhon, po špetkách, spon 30 cm, mírně zasypeme. Přibližně za 10 týdnů se objevuji první květy. S výsevem můžeme v mírnějších oblastech začít už na podzim, květy se pak na jaře může objevit už o měsíc dříve. Rostlinu je dobré zaštípnout, aby se rozvětvila. Půdu okolo rostliny kypříme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Za sucha zaléváme. Kvete nepřetržitě celé léto.
Během vegetační doby můžeme dosít další semínka, kvetení ještě prodloužíme. Na podzim jde snadno sebrat z rostlin vyzrálá semena. Někdy se měsíček množí samo výsevem.