Ženšen pětilistý - Gynostemma pentaphyllum
Popis: Jiaogulan neboli Gynostema pětilistá je popínavá bylina, která patří mezi tradiční čínské rostliny, které se v Číně pěstují po dlouhá staletí. Tato pozoruhodná bylina díky svým výjimečným léčivým účinkům získala takové názvy, jako je například rostlina nesmrtelnosti, zázračná bylina nebo bylina dlouhověkosti.
Pěstování: Semínka je nutné nejdříve namočit na jeden den do vody, aby jsme podpořily jejich klíčení. Poté jsou semínka připraveny na výsev. Jako vhodný substrát se jeví pěstitelský substrát bohatý na živiny. Semínka zatlačíme jemně do půdy, přibližně půl centimetru hluboko. Aby semínka měla vlhký vzduch, doporučujeme květináč zakrýt igelitovým sáčkem, aby jsme semínkám zaručili dostatečnou vlhkost.
Rostlině vyhovuje polostinné stanoviště, nejlepší je východní strana. Důležitá je opora, po které se bude tato popínavá rostlina pnout. Pěstovat ji můžeme venku (u plotu nebo pergoly, přes léto dorůstá do výšky až 2 metrů) a nebo jako stálezelenou pokojovou rostlinu (nejlépe v závěsném květináči). Nejvhodnější je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát.
Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do misky, tak se voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne až na povrch zeminy v květináči. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu rostliny. Gynostema pětilistá se velmi snadno množí. Stačí odštípnou výhonek a zapíchnout ho do pěstebního substrátu, během týdne rostlina zakoření.
Využití: Má neobvyklé léčivé účinky, například prodlužuje lidský věk, což bylo prokázáno v Číně, kdy se při sčítání obyvatelstva přišlo na to, že v částech země, kde lidé pravidelně pijí
ženšenový čaj, se dožívají překvapivě vysokého věku. V této oblasti žije
nejvíce lidí starších sta let. Dalším objevem bylo, že je v tomto kraji také nejnižší výskyt smrtelného onemocnění rakovinou. Pětilistý ženšen obsahuje gypenosidy, které jsou velmi podobné látkám obsaženým v pravém ženšenu. Na základě vědeckých testů bylo zjištěno mnoho prospěšných vlivů na lidský organismus. Je zařazován mezi tzv. antioxidanty, adaptogeny, antistresory nebo harmonizátory. Koupený sušený Jiaogulan, aby dostáhl své nasládlé lahodné chuti, se zpracovává tak, že se lístky rolují podobně, jake se děje při úpravě zeleného čaje. Bez úpravy je chuť nálevu spíše bylinného charakteru.
Jiaogulan snižuje cholesterol, snižuje hladinu cukru v krvi, ovlivňuje trávení, léčí nespavost, zlepšuje funkci jater a ledvin, reguluje krevní tlak – nízký zvyšuje a vysoký snižuje. Preventivně se používá proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu, posiluje imunitní systém, zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky způsobené pravidelným užíváním.