Baobab madagaskarský
(Adansonia madagascariensis)
Popis: Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii.
Lze rozlišit osm druhů baobabů – ten nejrozšířenější se vyskytuje v subsaharské Africe, jeden z druhů lze nalézt v severozápadní Austrálii a domovem zbývajících šesti je Madagaskar. Ve všech těchto zeměpisných oblastech panují podmínky střídání suchých a vlhkých období, a tak musí být baobab schopen přežít jak v sypkých písčitých, tak v trvale zavodněných půdách. Jedním z projevů této adaptace jsou dlouhé kořeny, které se mohou táhnout do vzdálenosti až 90 metrů od vlastního stromu. Nápadným znakem baobabu je jeho tlustý kmen. Těsně pod povrchem obsahuje fotosyntetickou vrstvu, která mu umožňuje do určité míry využívat energii slunce i v době sucha, kdy nemá listy (což v závislosti na podmínkách může být až devět měsíců v roce). Pod touto vrstvou jsou uložena tuhá vlákna, která dokáží vlastní dřevo ochránit před ohněm. Dřevo má pórovitou strukturu a slouží tak jako zásobárna vody. V závislosti na ročním období mění kmen svou tloušťku – během sucha strom spotřebovává zásoby vody a kmen se smršťuje až o několik desítek centimetrů.
Pěstování: Semínka Baobabu klíčí poměrně rychle, obvykle během jednoho až dvou týdnů. Baobab potřebuje ke klíčení teplé ovzduší, nejlépe klíčí kolem 25 stupňů. Před tím než semínka vysejeme, je dobré je tzv. opilníkovat, tedy pomocí pilníku jim narušit jejich slupku a odstranit tak zbytky zaschlé vrstvy, která by mohla způsobovat plíseň. Semínka je důležité celá zahrabat do substrátu, aby mohla zdárně vyklíčit. Semenáčky rostou po klíčení dost rychle, obvykle 20- 30 cm během velmi krátké doby.
Rostliny se dají velmi dobře tvarovat. Po dosažení výšky, která Vám vyhovuje, zaštípněte vrchol rostliny a dále pravidelně tvarujte podle svých představ
Zajímavosti: V suchých oblastech lze baobab s úspěchem využít jako rezervoár vody, postačí v něm vydlabat patřičnou dutinu, ve kterém se voda hromadí nejen ze srážek, ale i z vlastních zásob stromu; čerstvě vydlabané dřevo slouží jako krmivo pro dobytek,
dřevo baobabu je lehké, pórovité, a tak se v něm díry hloubí snadno.
V Zimbabwe se nachází starý dutý baobab, do kterého se vejde až 40 lidí,
Baobaby jsou využívané také jako obchody, skladiště, autobusové zastávky či příbytky kouzelníků a šamanů.
Vláknité útvary pod kůrou slouží k výrobě lan a provazů (pevnost vláken vyráběných z baobabu dala vzniknout bengálskému úsloví: "Tak nehybný jako slon svázaný baobabím provazem.")
Baobab je velmi těžké zabít – lze ho spálit, lze mu sloupat kůru, ale on prostě jen vytvoří novou a pokračuje v růstu. Když umírá, tak zevnitř zetlí a zhroutí se - zbude po něm jen hromada organické hmoty, takže si někteří lidé myslí, že baobaby neumírají, ale prostě mizí.