DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Šalvěj můškátová

 
 
Popis: Šalvěj muškátová je bylina z čeledi Lamiaceae, původem ze Středozemí, střední Asie a Afghanistánu. Je vysoká až 130 cm. Květy jsou velké, jejich barva je růžová, fialová nebo šedavě bílá. Kvete v červnu až červenci.
 
Pěstování: Výsev semen provádíme na jaře (duben) do běžné půdy, semena lehce zahrnout hlínou. Sazeničky klíčí cca. 14 dní při teplotě kolem 20°C. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště a sušší, chudší hlinito-písčitou půdu a je mrazuvzdorná. 
 Její životní cyklus je dvouletý až vytrvalý.
 Využití: Dodnes je pěstována komerčně pro silici,která je  využívána v kosmetických přípravcích a parfémech. Přidává se do  některých druhů vín k vytvoření muškátového aroma. Dále je  používána do nápojů, cukrovinek, pečiva apod. Listy je možné  přidávat do pokrmů nebo vonných květinových směsí. 
 
 Bývá ceněna jako nervové tonikum, lék proti migréně, nespavosti,  nachlazení, nechutenství a podává se také při fyzickému  vyčerpání. Působí celkové zklidnění a zrelaxování organismu.
 Bývá užívána také k aromatizaci tabáku. Šalvěj muškátová  obsahuje celou řadu vonný látek, proto se z ní vyrábí kosmetika a  aromaoleje.  V likérnictví se nakládá do vína a likérů, nápoje tak  získají muškátové aroma. V léčitelství se připravuje ve formě  čajového nálevu podobně jako šalvěj lékařská.
Obsahuje obdobné látky jako šalvěj lékařská, dá se použít na vaření čaje při zánětu v krku, rozpouští hleny nebo problémech s dásněmi. Značně snižuje obsah cukru v krvi a pomáhá při léčbě cukrovky. Pomáhá při napětí a křečích, včetně křečí při menstruaci a harmonizuje tělo ženy i v klimakteriu. Působí proti depresím, uvolňuje tělo od strachu a stresu, pomáhá proti blokům. Pomáhá při tvůrčí práci.
Olej ze šalvěje muškátové se používá též do aromalamp,  do koupele, při masáži. Má estrogenní účinky. Působí proti infekcím v močovém, pohlavním, zažívacím a dýchacím ústrojí, zmírňuje svalovou ztuhlost, bolesti a únavu, uvolňuje nervozitu, migrénu.  Kladně působí na nervy, neklid a posiluje při nervovém vyčerpání.
Požívá se také při čištění prostoru od negativních energií, postačí zapálit kousek listu či květy této šalvěje.
Nemá se kombinovat s alkoholem a je třeba ji užívat opatrně, protože ve větším množství může spůsobit euforii a lehce pozměněné stavy vědomí.